Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Çalışma Saatleri : Pazartesi <> Cuma - 09:00 'dan 17:00' a kadar.
  İletişim : +9 0212 225 20 49

menisküs

Menisküs Yırtığı

Menisküs dizde lastik yapıda olan bir disktir. Dizlerimizde iç ve dışta olmak üzere iki adet menisküs bulunmaktadır. Menisküs, dizin sabitlenmesini ve ağırlığın eşit oranda dağıtılmasını sağlar. Menisküs kelimesi genel anlamda bir diz hastalığı olarak kullanılsa da aslında hastalığın adı menisküs yırtığıdır.

Devamı...

Dizinizden Gelen Sese Dikkat !

Diz içerisinden gelen sesler, takılma ve kilitlenme hissi yırtığın ilk belirtileri olabilir. Diz ekleminde ağrınız olur. Yırtığın olduğu menisküs bölgesine göre diz ekleminde hemen ya da birkaç saat sonra şişlik oluşabilir. Dizinizi tam olarak bükemeyebilirsiniz veya doğrultamayabilirsiniz. Diziniz kilitlenebilir ya da bir noktada takılabilir. Yırtığın olduğu menisküs bölgesine göre diz ekleminde hemen ya da birkaç saat sonra şişlik oluşabilir. Dizde şişlik hareket kısıtlılığı belli bir açıdan sonra şiddetli ağrı menisküs yırtığı belirtisidir.

Devamı...
balance-732x488

Kış ve İş Spor Yapmanıza Engel Değil !

Sağlığınız için sporu ihmal etmeyin; gerekli ve dengeli beslenmeyle hem formda kalabilir hem de vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Sporu sağlıklı yaşam için yapıyorsanız mutlaka sizi mutlu edecek bir branşta spor yapmalısınız. Özellikle spor yaparken mutlu olmak eğlenmek size iyi gelecektir.

Aşırı antrenmanlarda kendinize yüklenmekten kaçının. Vücudunuzun size gönderdiği sinyalleri dinleyin. Kalbiniz, bacaklarınız ve hisleriniz sizin en büyük yol göstericinizdir. Eklemlerinizi aşırı zorlayacak aktivitelerden kaçınmalısınız. Spor, doğru ve bilinçli yapılmadığı zaman, zarar verir.

Devamı...
Close